Report za prosinec 2016

1. února 2017 v 15:27
Po předlouhé době tu mám zase nějaký ten podrobnější přehled příjmů z mých online aktivit. Opět bude trochu stručnější, tak bez dlouhých řečí půjdeme rovnou na čísla...

Příjmy

Provoz eshopu126 000,-
PPC (AdSense, Sklik)18 000,-
Affiliate21 000,-
Prodej odkazů2 000,-
Umístění PR článků2 500,-
Celkový příjem169 500,-

Výdaje

Hosting4 000,-
Domény6 000,-
Tvorba obsahu, PR10 000,-
PPC (Adwords, Sklik)3 000,-
Eshop (krabice, dárky)10 000,-
Výdaje33 000,-


Jak vidno, tak eshop převzal suverénně hlavní pozici ve výši příjmů. Co tak projíždím starší reporty, tak se PPC i Affiliate tak nějak drží +- na stejném. Což je celkem dobré vzhledem k tomu, že se affiliate a tvorbě webů na PPC už skoro nevěnuju a dělám minimum aktualizací.

Mezi výdaji nemám započítané náklady na telefon, internet, účetní, kancelář, daně, pojištění a další srandy - počítám, že to bude tak 20 000 Kč. I tak se ale s čistým příjmem dostanu někam lehce přes 100 000. Pohoda :).

Proč jsem začal psát tenhle blog?

V mém prvním postu (a možná i v některých pozdějších reportech) jsem nastínil důvod vzniku tohoto blogu. Udělal jsem totiž jedno špatné podnikatelské rozhodnutí. Trochu zbrkle jsem prodal svůj velký projekt, který v posledních měsících vydělával přes 100 tisíc měsíčně na PPC a přímých reklamách. Přitom ten web vznikl vlastně náhodou - kdesi na Webtrhu se někdo mimořečí chlubil, že mu jeden webík vydělává přes 20 tisíc měsíčně skoro bez práce. Nevěřil jsem tomu, ale pro jistotu jsem tu niku řádně prozkoumal ;-).

Byla to doba, kdy českému internetu vládnul reklamní systém AdFox. No, dobrá, možná nevládnul, ale šlo rozhodně o super alternativu k Adsense (Partner Sklik v té době ještě nebyl). S téměř nerelevantními reklamami nebyl problém dostat se na průměr 7,- CPC. Když AdFox zavřeli, tak nastoupil Sklik a tam to taky pěkně cinkalo.

Když byl můj web na vrcholu, tak mi začaly přicházet nabídky na odkup (hlavně od majitelů podobných webů). Vesměs za 3 až 6 násobek výdělku, což bylo směšné. Jednoho dne ale přišla opravdu zajímavá nabídka a mně vidina milionů trochu zatemnila mozek. Takže jsem na prodej kývl a ještě za tepla jsem začal nabyté miliony utrácet ;-). Pamatuju si ten den, kdy jsem měl na účtu úplně nejvíc milionů za celý svůj život ;-). Odstřihl jsem se od hlavního příjmu, ale přesto jsem cítil euforii a finanční svobodu. Jenže pak jsem z milionů vrátil DPH, splnil si jeden sen, zaplatil daně... a další měsíce už jen sledoval, jak peníze ubývají, ikdyž jich bylo pořád dost.

S odstupem času už to nehodnotím tak kriticky. Přeci jen internet se za ty roky posunul a vůbec není jisté, že bych příjmy projektu udržel. Navíc ten obor každý rok upadá. Jinak neptejte se na to, co to bylo za projekt a kdo ho koupil ;-P.

Jen mě mrzí, že jsem hned po prodeji nevložil maximum energie do eshopu. Moje naivní představa byla, že vybuduju podobný projekt znovu - neskutečně hloupé a nelogické uvažování. Ztratil jsem tak mnoho času prací na webech, které se vůbec neprosadily, nebo se dokonce ani nedostaly na internet. Například stále mám rozpracovaný jeden web, u kterého jsem dal 20 000 Kč za design (před 3 lety). Sranda je, že formu takového projektu už dneska nikdo nehledá. Nějaký ten statisíc jsem vyhodil za články na weby, které nikdo nečte a na kterých se asi tak dvakrát do roka prodá PR článek za 200 Kč. Navíc jsem po čase zjistil, že nejdražší redaktorka jen přepisovala články z Idnes apod.

Jsem ale rád, že jsem s odřenýma ušima stihl docílit příjmů, které +- už vykryjí mé náklady a nemusím se stěhovat do garsonky, případně si hledat zaměstnání ;-). Eshop stále roste a ikdyž se může stát cokoliv, tak už se mi žije líp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Frank Frank | 2. února 2017 v 13:47 | Reagovat

Díky za report. Můžeš alespon vzdáleně zmínit oblast toho webu co jsi dělal 100k měsíčně?

2 ňouma ňouma | 6. března 2017 v 0:47 | Reagovat

Díky za písanie, sledujem to tu už od začiatku. Keď už je tento blog plne anonymný, prečo nejdeš viac do detailov? Zaujímalo by ma viac info z tvojho osobného života. Ak sa nám chceš zdôveriť, tak môžeš začať napríklad tým, aký sen si si to splnil :-D

3 panZero panZero | 6. března 2017 v 5:39 | Reagovat

[2]: Díky za komentář. Osobní život sem právě nechci moc tahat, budou tady zápisky jen z podnikání. Budu se snažit jít trochu víc do detailů tedy ;-). Jinak ten sen byl naprosto klasický konzum - SUV auto :-D, což teď beru jako naprostou blbost, ale ten pocit jsem prostě musel zažít.

4 TomL TomL | E-mail | Web | 19. května 2017 v 22:43 | Reagovat

Už dlouho nebyl žádný report...bude něco nového? Jsem v napětí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama